V pořadí už 7. ročníku cyklistické putovní akce na podporu lázeňství a rehabilitace nazvané Bäder- und Reha-Tour se účastní přibližně tři desítky cyklistů. S handicapovanými sportovci šlapou do pedálů také zástupci německých zdravotních pojišťoven a rehabilitačních ústavů. Vydali se ze Stuttgartu do Berlina a zavítali i do České republiky. V Karlovarském kraji plánují navštívit lázeňská města, která vracejí lidem zdraví.

„Byla to těžká havárie na motorce,“ vzpomíná jeden z cyklistů Thomas Gensler na okamžik, který mu převrátil život naruby. Pohledný tmavovlasý muž má po úrazu hlavy ještě teď prsty na rukou nepřirozeně zkroucené a má problémy s vyjadřováním. Co chvíli zadrhne. Ale snaží se mluvit. Ví, že uzavřít se do sebe je cestou do pekla. O svém životě mluví otevřeně. Možná víc, než jsou lidé v České republice zvyklí. „Ale i u nás v Německu lidi svazují předsudky. Mnozí si například myslí, že když se ztěžka pohybuju a obtížně mluvím, nejsem schopný normálně myslet. Tak to ale není,“ vysvětluje. Marco Longobucco, který ho doprovází, je na tom podobně. I jeho život se takřka zastavil na jedné z okresek, kde se jeho motocykl srazil s traktorem. „To mi bylo šestnáct let. Dokázal jsem se s tím poprat, ale upřímně, bylo to těžké a stále to těžké je,“ pokyvuje hlavou.

S nápadem, jak povzbudit lidi, kteří se osudu dokázali vzepřít, přišel ředitel Německé důchodové pojišťovny Baden Württenberg Hubert Seiter. Pod záštitou tamního Sdružení proti rakovině zorganizoval už sedmý ročník cyklistického putování, které se letos vůbec poprvé dostalo i na území České republiky. Akce s podtitulem „Ukaž, co je možné“ se zatím účastní pouze dvojice českých sportovců, úspěšný paralympionik Oldřich Jelínek a ultramaratonec René Kujan, který jako první člověk na světě oběhl Island. „Přijeli jsme do Chebu tuhle akci podpořit. Bohužel z časových důvodů pojedeme jen etapu z Chebu do Lokte. Pak se musím vrátit,“ vysvětluje lyžař Oldřich Jelínek. Ten dokáže sjezdovky pokořit díky monoski – zařízení, které na svahu nahrazuje postiženým vozíček. „Pojedu na speciálně upraveném kole, které namísto nohama poháním rukama. René se rozhodl, že poběží po svých. Kdybych byl na něj moc rychlý, tak ho z kopce možná svezu,“ směje se Jelínek, kterému je líto, že se akce nezúčastnilo víc zdravotně postižených lidí. To by se však v budoucnu mohlo změnit. Organizátoři tour plánují, že s návrhem spolupráce osloví zástupce českých zdravotních pojišťoven i kluby, které handicapované lidi sdružují. Příští rok by tak mohli čeští a němečtí sportovci vyrazit na trasu společně.

Zdroj: http://www.muzes.cz/aktuality/ze-stuttgartu-do-berlina-na-kolech/

Ze Stuttgartu do Berlína na kolech - ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Bauken77, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RC-Enjo-Vorarlberg-Race-Across-America-2006-Handbike.jpg