Podpořte nás

Mapa bariér

Webové stránky Mapa bariér vám pomohou lépe se zorientovat v problematice bezbariérového užívání staveb, zejména:

  • jak předcházet vzniku architektonických bariér,
  • jak existující bariéru překonat nebo odstranit,
  • na mapě umožní upozornit na místo, které komplikuje pohyb vozíčkářům atd.

Více na www.mapabarier.cz.

Dočetli jsme se na internetu:
(převzato z http://www.poznavat.cz)

Od Marie Harcubové

U horkých pramenů

Dvacetiletý Jiří Mára trpí od narození svalovou dystrofií, tedy ochabnutím svalstva. Je odkázaný na celodenní péči rodičů. Ve škole byl vždy jeho nejoblíbenějším předmětem zeměpis. Po základní škole se hlásil na střední školu cestovního ruchu. Tam ho však kvůli zdravotnímu stavu nepřijali. "Řekli nám, že součástí studia jsou i praxe v cizině, a to přece na vozíku nejde. I to byl pro nás impulz dokázat, že to jde," řekl Jirkův otec, Jiří Mára starší.
 
Operace Afriku jen odložila
 
Před pěti lety se proto rozhodli cestovat. Začínali na Novém Zélandu, pak následovala jižní Amerika. Byli tam šest týdnů, věnovali se španělštině, cestovali po Ekvádoru a navštívili i Galapágy. Další zemí bylo Japonsko. Následně plánovanou výpravu do Afriky museli odložit. Jirku čekala náročná operace, při které mu lékaři vyztužili páteř 32 šrouby.

 V Africe

Island, Grónsko i Afrika
 
Cestovatelé prý proto uskutečnili jen kratší cestu na Island a do Grónska. Najeli 8 500 kilometrů autem a 3 500 na lodi, 2 500 kilometrů urazili letadlem. "Grónsko je vlastně geograficky součástí severní Ameriky, takže přibyl další světadíl," podotkl Mára starší. Do Afriky se nakonec podívali až letos. "Byli jsme v Jihoafrické republice, v Namibii, v Botswaně a v Zimbabwe," vyjmenovává Jirka nejnovější přírůstky ve své sbírce navštívených zemí.
 
Všechno zlé je k něčemu dobré...
 
Cesty po světě plánuje výhradně Jirka, rodiče mu do toho nemluví. "Stačí, když mu položíme ruku na počítačovou myš, pak už všechno zvládne," popsal otec. Zážitky si ale nenechávají pro sebe, vydávají knihy a točí filmy. "Byla bych ráda, kdyby byl Jirka zdravý a tohle by nikdy nebylo. Na druhou stranu, jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré a nás to posunulo úplně někam jinam," říká Jirkova maminka Alena Márová. "Na cestování vyděláváme prostřednictvím besed, které pořádáme v knihovnách nebo školách, z každé cesty vydáváme knížku," říká Jirkův tatínek. Jejich první kniha se prodala v nákladu neuvěřitelných 8 000 kusů.
 
Cestu Márových mapovala i Česká televize v nedělním Objektivu, a to hned v několika dílech. Z Pelhřimova si teď mladý cestovatel veze zážitek v podobě zápisu do české knihy rekordů jako první invalida, který projel všechny obydlené kontinenty.

Zdroj: http://www.poznavat.cz/ (http://www.poznavat.cz/blog/cestovatel-na-voziku-jirka-mara-z-prerova-je-nasim-rekordmanem)

Neposedíme z. s. | Kpt. Stránského 996/2, 19800 Praha 14 | IČ: 22856544 | tel.: +420 603 491 727