Přístupnost památek

Malta: Medový ostrov, kde vítr neutichá

Ten vítr tady nikdy neustává. Zběsile tančí mezi prádlem pověšeným nad mou hlavou v jedné z úzkých uliček Valletty, malebného hlavního města Malty, státu, který dostal název podle sladkého medu a jehož vlajku zdobí maltézský kříž na počest rytířů, kteří tu dlouhá staletí vládli.

 

Křížem krážem Vatikánem

Existuje stát, který nemá vlastní zdroj vody, zato má 20x vyšší kriminalitu než Itálie. Má necelých 600 obyvatel, ale do kostela se vejde 60 000 věřících. Stejně jako Česká republika není členem Evropské měnové unie, ovšem přesto razí vlastní euromince.
Vítejte v teokratické absolutní monarchii s názvem Městský stát Vatikán.

Drážďanská Frauenkirche vstala jako fénix z popela

Znovu postavená perla saské metropole obnovila svou barokní nádheru a nyní je i bezbariérová. Od roku 1945 stálo po skončení bezprecedentní série bombardování anglickými a americkými armádami uprostřed Drážďan ohořelé torzo. Teprve po roce 1990 se začalo s jeho obnovou. Novostavba využila dochované kusy zdiva a zároveň zohlednila současné požadavky na bezbariérovou přístupnost.

 

Republika San Marino - lanovkou na vrchol

Budete-li na dovolené v Itálii např. v Rimini doporučuji Vám návštěvu Republiky San Marino. San Marino je samostatná republika o rozloze 61 km2, s počtem obyvatel přibližně kolem 25 000, se stejnojmenným hlavním městem, spletí úzkých uliček a nepřeberným množstvím prťavých obchůdků.