Zdroj: Můžeš, 10/2020
Brzy tomu bude 215 let, co se v okolí Slavkova u Brna odehrála jedna z nejslavnějších bitev napoleonských válek. Událost zde připomíná mimo jiné Mohyla míru, multimediální výstava i Městský zámek. Vše můžete navštívit bezbariérově.
Těžko si v malebné krajině jižní Moravy představit jatka, která se zde druhého prosincového dne roku 1805 během bitvy tří císařů odehrála. Střet francouzských vojsk pod vedením Napoleona Bonaparta na jedné straně a spojených armád domácího rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. na straně druhé si vyžádal celkem přes 25 tisíc mrtvých a raněných. V zahraničí je tato událost známa pod německým názvem Slavkova Austerlitz a patří k největším bitvám, jež se odehrály na našem území. Přinesla drtivé vítězství Francouzů a její pozůstatky se prý na okolních polích nacházejí dodnes.
PAMÁTNÍK NA KOPCI
Není divu, že na tomto bojišti vyrostl mezi lety 1910 až 1912 první mírový památník v Evropě – Mohyla míru. Stojí na Prackém kopci a představuje krásnou ukázku secesní architektury z dílny Josefa Fanty, mj. autora budovy pražského Hlavního nádraží. Výlet na mohylu tak může lákat nejen milovníky vojenské historie, ale také uměleckého stavitelství.
V její bezprostřední blízkosti se pak nachází budova patřící pod Muzeum Brněnska, ve které najdete moderně pojatou multimediální expozici o bitvě u Slavkova. Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci. Rovněž se zde dají zakoupit suvenýry, občerstvení nebo využít toalety.
Těsně pod památníkem Mohyla míru je parkoviště, na kterém držitelé průkazu ZTP/P nemusí platit. Jelikož se celá lokalita nachází na kopci, je třeba počítat s určitým sklonem terénu. Naštěstí je zde asfalt a zámková dlažba, takže není nutné potýkat se ještě s kvalitou povrchu. I tak se ale na krátký úsek chodníku pomocné ruce hodí i aktivnějšímu vozíčkáři.
Budova s muzejní expozicí je bezbariérová, včetně toalet. Kaple v Mohyle míru je kvůli několika schodům přístupná za pomoci nájezdových ližin, které jsou na místě k dispozici.
ZÁMEK A ZAHRADA
Svůj velký triumf Napoleon oznámil a oslavil na zámku Slavkov, který je od památníku vzdálen 11 kilometrů. Barokní rezidence rodu Kouniců prý na slavného vojevůdce udělala velký dojem. Krásy interiérů i exteriéru včetně rozlehlé zahrady mohou dnes ocenit také návštěvníci na vozíku, zámek byl totiž nedávno vybaven výtahem.
Drobnou vadou na kráse jsou však schody do pokladny, a ani ke vstupu do podloubí s výtahem nechybí jeden schůdek. Ten by přitom hravě vyřešil malý nájezd, obrubníček však lze s dopomocí snadno překonat. Do pokladny se dá zavolat díky číslu uvedenému na dveřích výtahu nebo na internetových stránkách. Větší pomoc je kvůli stoupání k zámku nutná při výstupu po příjezdové cestě. Tam se návštěvník na mechanickém vozíku bez asistence téměř jistě neobejde.
Slavkov a okolí je vhodným cílem celodenního výletu nebo i jen jako osvěžující zastávka. Opravdoví fandové historie se pak mohou přijet podívat na pravidelně konané rekonstrukce bitvy. Letos, v roce půlkulatého výročí, nad takovou připomínkou bohužel visí otazník kvůli opatřením proti koronaviru.
Autor: Radek Musílek
Zdroj: muzes.cz
Foto: Slavkovský zámek oplývá nejen krásnou zahradou a architekturou, ale také výtahem. Návštěvníci však musejí počítat
s tím, že budova stojí na kopci a do pokladny má schody. | Zdroj: Autor: Kirk – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10184843